Tájékoztatás – ingyenes nyelvvizsga
2017. augusztus 14-én megjelent a Kormány 1516/2017. (VIII. 14.) számú határozata az első sikeres nyelvvizsga és az első emelt szintű, idegen nyelvből tett érettségi vizsga támogatásáról és ingyenessé tételéről.
Mikortól hatályos?
- 2018. január 1-jétől
- a kormányrendelet a 2018. január elseje után letett vizsgákra vonatkozik, tehát nem a bizonyítvány kiállításának dátumára.
Kiket érint és mely nyelvek vonatkozásában?
- 35. életévüket be nem töltött magyar állampolgárokat (nyelvek: angol, német, francia, olasz, orosz, spanyol, latin, portugál, arab, héber, japán, kínai, holland, finn)
- 35. életévüket be nem töltött, a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 39. § (1) bekezdésében meghatározott nem magyar állampolgárokat (nyelvek: angol, német, francia, olasz, orosz, spanyol, latin, portugál, arab, héber, japán, kínai, holland, finn vagy magyar nyelv)
Milyen vizsga?
- komplex középfokú (B2) nyelvvizsga vagy ezzel egyenértékű emelt szintű idegen nyelvű érettségi vizsga vagy
- komplex felsőfokú (C1) nyelvvizsga
Sikeres vizsga esetén a visszatérítés mértéke?
- maximum az adott évre érvényes kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) 25%-a
Hogyan változik a térítés mértéke, ha részenként külön teszem le a vizsgát?
- az időben második részvizsga díja kerül megtérítésre
Kell adóznom a visszatérített vizsgadíj után?
- nem, az első sikeres nyelvvizsga, illetve az első emelt szintű nyelvi érettségi vizsga díjának visszatérítése adómentes bevételnek minősül
Hogyan igényelhető vissza?
A nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzése után a vizsgázónak egy éve van, hogy visszaigényelje a vizsgadíjat. Akkor is jár a visszatérítés, ha a vizsgázó már rendelkezik egy alacsonyabb szintű, vagy más nyelvből szerzett vizsgával. A vizsgázónak saját nevére szóló számlát kell kérnie a nyelvvizsga díjáról. A visszaigénylést a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságnál (röviden: NYUFIG) kell kérelmezni.