A számok helyesírása
1. Bevezetés
Manapság egyre ritkábban kerülünk olyan helyzetbe, hogy kézzel kelljen számokat lejegyeznünk. Néhány évtizeddel ezelőtt még mindenki számára természetes volt a csekkek és más postai nyomtatványok használata és kézi kitöltése, amikor bizony oda kellett figyelnünk a számok helyesírásra, valamint megfelelő tagolására. Ma már leginkább Excel-táblázatokban vagy online platformokon találkozunk számjegyekkel, és korántsem minden esetben a magyar nyelv sajátosságainak megfelelő írásmódban vagy elrendezésben, ezért a rossz beidegződések hatására az iskolában tanult ismereteink megkophatnak, átalakulhatnak, felülírva a jót rosszra. Ha viszont olyan szövegekkel dolgozunk – például fordításkor –, amelyekben a számok kiemelt szerepet kapnak, fontos tisztában lennünk a rájuk vonatkozó pontos szabályokkal.
2. A számok írása – számjeggyel vagy betűvel?
A számokat kétféle módon is leírhatjuk, egyrészt betűvel, másrészt számjeggyel.
Figyelem! Arra, hogy a számokat mikor írjuk betűkkel és mikor számjegyekkel, nincs általános szabály, hanem a kialakult gyakorlat alapján járunk el.
Betűírást használunk
- (irodalmi jellegű) folyószövegekben, rövid szóval kimondható számok esetén, pl.: öt, tíz, ezer, százezer, húszmillió;
- akkor, ha a számhoz toldalék kapcsolódik, összetételben fordul elő vagy névutós szókapcsolatban szerepel, pl.: huszonötöt, ezernek, ötféle, harmadmagával, kéthetenként.
Számjegyírást használunk
- időpontok, pénzösszegek, statisztikai adatok esetén, pl.: du. 4 órakor, 100 Ft, 15 méter vászon;
- hosszabb szóval kimondható, nagyobb számok használatakor, pl.: 385 személy részére, 75 téglát.
Kombináljuk a betű-és számjegyírást
- ha háromjegyűnél nagyobb kerek számokat írunk le. Ilyenkor az előtagot számjeggyel, az utótagot pedig betűvel írjuk, pl.: 107 ezer, 6 millió.
3. A számok tagolása
A tő- és sorszámneveket a következőképpen tagolhatjuk:
3.1. Betűvel
Kétezerig
Ha betűvel írjuk őket, kétezerig minden szám neve egybeírandó, pl.: tizennégy, nyolcszázkilencvenhat, ezernégyszázötvenhárom.
Kerek ezresek és milliósok esetén:
A kerek ezreseket és milliósokat egybeírjuk, pl. ötvenháromezer, hatvankétmillió; nyolcszázkilencvenhatodik, hatvankétmilliomodik.
Kétezren felül
Kétezren felül, ha az ezres után a szám tovább folytatódik, az összetett számnevet a hátulról számolt hármas számcsoportok szerint kötőjellel tagoljuk, pl.: kétezer-egy, háromezer-tizenhat, negyvenhétezer-ötszázhatvanhárom, hétmillió-négyszázkilencvenezer-ötszázharminc, négyezer-hatszázötödik.
Figyelem! Az évszámok kivételt képeznek, ugyanis esetükben egybeírást alkalmazunk, pl.: kétezertizennégy májusában, kétezerhuszonegy januárjában.
3.2. Számmal
Ha számjegyekkel szeretnénk megjeleníteni őket, akkor az öt vagy ennél több számjegyből álló számokat a hátulról számolt hármas számcsoportok szerint szóközzel vagy ponttal tagoljuk, pl.:
- 20 611 vagy 20.611;
- 357 814 vagy 357.814;
- 5 602 744 vagy 5.602.744.
4. A sorszámnevek
Ha a sorszámneveket számjeggyel írjuk, utánuk pontot teszünk, pl.: 2. osztály, 4. sor, 2019. évi, a 9-10. oldalon.
Ha a sorszámnév után toldalék következik, a pontot megtartjuk, és utána kötőjellel kapcsoljuk a toldalékot, pl.: 6.-ba jár, 2.-ként ért célba, a 10.-re ment a lifttel.
Figyelem! Ez alól a keltezés kivétel, ilyen esetben nem kerül pont a szám és a kötőjel közé, pl.: augusztus 8-án, október 31-éig.
5. A törtszámnevek
Ha a törtszámnév előtt olyan tőszámnév áll, amely a jelző szerepét tölti be, a szókapcsolatot különírjuk, pl.: egy negyed, két harmad, huszonöt egész egy tized.
Ha a tőszámnév a törtszámnévvel együtt jelzőként kapcsolódik egy másik szóhoz, akkor a két számnevet már egybeírjuk, pl.: a torta kétharmad része, háromnegyed órán belül.
Az órát jelölő kapcsolatok írása is ezt az alapelvet követi, pl.: negyed ötkor, fél tízig, háromnegyed egyre.
Ha a tizedes törteket számjegyekkel írjuk, az egész és a tört értékeket tizedesvesszővel választjuk el egymástól. A tizedesvessző elé és után nem teszünk szóközt, pl.: 3,14; 83,5; 9 463,255.
6. Arab és római számok
A számjegyeket általában arab számokkal írjuk, pl.: 16 tonna, 32 tanuló, 365 nap, 1000 forint, Pf. 37, Budapest 1113.
A római számokat egyre ritkábban, jellemzően a következő helyzetekben használjuk:
- hagyományos esetekben sorszámnevek jelölésére, pl.: IV. Béla, II. Rákóczi Ferenc, VII. Gergely.
- ha arab számokkal szemben megkülönböztető vagy tagoló szerepük van, pl.: 2020. IX. 25.; Petőfi u. 13. IV. 2; V/2-es tábla.
- szakmai szokások tiszteletben tartása érdekében, pl.: X. agyideg, IV. ágyéki csigolya.
7. Összefoglalás
A számokat többféleképpen is leírhatjuk: betűvel, arab vagy római számmal, illetve betű- és számjegyírás kombinálásával.
Ha betűírást alkalmazunk, a számokat kétezerig egybeírjuk, kétezer fölött pedig csak a kerek ezreseket és milliósokat. A többi kétezer feletti számot a hátulról számolt hármas számcsoportok szerint tagoljuk, és a csoportok közé kötőjelet írunk.
A számjeggyel írt sorszámnevek után pontot teszünk. A hozzájuk kapcsolódó ragot kötőjellel jelöljük, és – hacsak nem időpontot jelölnek –, a pontot is megtartjuk.
A törtszámnevek írásakor
- ha törtszámnévnek tőszámnévi jelzője van, különírjuk őket egymástól;
- ha a törtszámnévből és tőszámnévi jelzőből álló kapcsolat jelzői szerepet tölt be, a két számnevet egybeírjuk.
TESZTELJE TUDÁSÁT! KVÍZÜNK KITÖLTÉSÉHEZ KATTINTSON A KÖVETKEZŐ LINKRE!
Készítette:
Szendi Ágnes
fordítási projektvezető
(2021)
Együtt az üzleti sikerekért!
Click here to add your own text