Hogyan ösztönözzük munkavállalóinkat online tanulásra?
Egy távmunkát végző csapatot távolról irányítani már önmagában is egyedülálló kihívást jelent, de ha ehhez hozzáadjuk a COVID-19 következtében kialakult globális helyzetet, ezek a kihívások napjainkban még komolyabbakká váltak. Mostanra számos munkavállaló állt át a 100%-os online munkavégzésre, s így a csoportvezetőknek alkalmazkodniuk kell munkatársaik igényeihez anélkül, hogy lehetőségük nyílna személyesen kommunikálni a munkahelyen. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a képzési programokért felelős oktatási és fejlesztési vezetők általában kellő tapasztalat nélkül látnak el olyan sürgető feladatokat, melyek a világjárvány következtében alakultak ki. Ugyanakkor a csapat sikeres vezetése és a csapattagok elkötelezettségének növelése a távoli munkavégzés alatt is megvalósítható. Habár a kollégák közötti kapcsolattartási módok változóban vannak, az alábbi – az elmúlt néhány hét során bevált – módszerek segíthetnek a vezetőknek a képzési programok hatékony megvalósításában.
Következetes kommunikáció
Jól tudjuk, hogy a konzisztens kommunikáció megteremti a csapattagok közötti bizalmat és a pozitív munkakörnyezetet. Habár a legtöbb menedzser képzett kommunikátor, a következetes kommunikáció kialakítása még számukra is kihívást jelenthet, ha minden alkalmazott otthonról dolgozik. Ha a kommunikáció nem hatékony, igyekeznünk kell megtalálni azokat megoldásokat, melyek segíthetnek a probléma leküzdésében. Az az alkalmazott, aki a képzési programjában előre meghatározott célok elérésére törekszik, most különösen érzékeny lehet például a keményebb, sürgető hangvételű e-mailes visszajelzésekre. Az olyan nonverbális elemek hiányában, mint például a rossz hírt enyhítő mosoly, egy egyszerű e-mail is komoly kritika érzetét keltheti a munkavállalóban, és a későbbiek során ezen vélt vagy valós sérelmek akadályozhatják a kollégákkal való eredményes együttműködését. E-mail helyett hasznosabb lehet egy-egy videóhívás során világos, de empatikus módon egyeztetni a munkatársakkal, hogy ezáltal valóban megvalósuljon a következetes és egyértelmű kommunikáció.
Gondoskodó hozzáállás, növekvő elköteleződés
Képzeljük magunkat egy pillanatra a munkavállalóink helyébe! Tudjuk, hogy sokuknak kell kisgyermekeikről gondoskodniuk, meg kell osztaniuk az otthoni irodájukat házastársukkal, míg mások ebben a rendkívüli helyzetben kénytelenek elszigetelt életet élni. A korábban megszokott üzleti tevékenység folytatása krízishelyzetben soha nem könnyű, ezért érdemes arra ösztönözni a munkatársakat, hogy vigyázzanak az érzelmi és mentális egészségükre. Ugyanis munkavállalóink csak akkor lesznek elkötelezettek és produktívak, ha a munkáltatóik és vezetőik segítik őket az élhetőbb munkakörülmények megteremtésében. Amikor túljutunk a mostani helyzeten, a munkavállalók emlékezni fognak a törődő, de a nemtörődöm vezetési stratégiákra is. Tehát a gondoskodó hozzáállás növeli a munkavállalók elköteleződését mind a vezetők, mind a cég iránt.
Együttműködés az otthoni munkavégzésben tapasztalattal rendelkező munkavállalókkal
Előfordulhat, hogy a munkavállalók egy része hasznos tapasztalatokkal rendelkezik az otthoni munkavégzéssel kapcsolatban, és kész megosztani másokkal értékes gondolatait. A velük való együttműködés elengedhetetlen annak érdekében, hogy azok, akik először dolgoznak home office-ban, könnyebben és gördülékenyebben tudjanak átállni az új munkaformára. A vezetők és a tapasztalt munkatársak tanácsot adhatnak a kevésbé tapasztalt kollégáknak akár a napirend kialakítását, akár a tanulási és fejlesztési célok meghatározását illetően. A nyelvtanfolyamokon és más képzési programokban is akkor lehet folyamatos részvételre számítani, ha a munkavállalókat mind a vezetők, mind a közvetlen kollégáik támogatják.
Ha Ön most látja elérkezettnek az időt, hogy munkatásai angol nyelvtanulását az otthoni munkavégzés alatt is támogassa, a Voxyval szívesen segítünk a megfelelő online megoldás megtalálásában.
Voxy előfizetőknek most három hónap extra hozzáféréssel! Demó igényléséhez töltse ki űrlapunkat!
A cikk alapjául szolgáló írás itt olvasható.